nmd city sock

Blog

Woda dla zdrowia, dla skóry, dla życia cz.1

Kwiecień 25th, 2015

Beautiful Woman Drinking WaterRola wody w organizmie

Woda sanowi około 45-75% masy ciała człowieka, pełniąc wiele ważnych funkcji. Ilość wydalanych płynów przez nasz organizm często nie jest równoznaczna z wielkością ich podaży. W organizmie woda rozmieszczona jest w przestrzeniach wewnątrz- jak i zewnątrzkomórkowych, między którymi potrafi się przemieszczać.  Zjawisko to napędza dążenie do wyrównania stężenia kationów i anionów. Pod względem składu przestrzeń wewnątrzkomórkowa jest dość stała, natomiast wraz ze zmiana ilości wody w tkankach – szczególnie w przypadku jej niedoboru – objętość i skład zmieniają się w celu utrzymania równowagi.

Woda jest środowiskiem zachodzenia niemal wszystkich procesów życiowych. Dzięki temu możemy nazwać ją idealnym rozpuszczalnikiem. Jest także częstym produktem końcowym wielu reakcji biochemicznych. Większość substancji odżywczych rozpuszcza się właśnie w wodzie, dzięki czemu możliwe jest trawienie,  transport i dystrybucja do poszczególnych komórek. Bilans wody w organizmie dorosłego człowieka powinien być zerowy – czyli utrzymany na stałym poziomie. Wodę naszemu organizmowi powinniśmy dostarczać w formie płynu – najlepiej czystej wody źródlanej lub mineralnej lub w formie pokarmów. Nasz organizm jest także w stanie samodzielnie wytwarzać pewne ilości wody na drodze szlaków metabolicznych.

 

Wodę tracimy na różne sposoby: przez skórę np. pocąc się (w składzie potu 98-99% to woda), z wydychanym powietrzem i w procesie wydalniczym.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę dla dorosłego człowieka wynosi średnio 2 l. Wartość ta zwiększa się dodatkowo przy zwiększaniu strat drogą oddechową lub z potem (wysoka temperatura otoczenia, intensywny wysiłek fizyczny).

 

Każde odchylenie od optymalnej zawartości wody w skórze powoduje zakłócenie jej fizjologii i biochemii. Woda wspomaga procesy detoksykacji tkanek.

 

Rada Eksperta – Dietetyk mgr Magdalena Iskra

Zalecam uzupełnianie płynów w małych porcjach, w krótkich odstępach czasowych, dzięki czemu nawodnimy organizm zamiast tylko”przelewać” przez układ pokarmowy duże ilości wody. Wybierajmy wodę – soki i napoje kolorowe zawierają cukry, które odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej rujnując naszą sylwetkę 🙂

 

Kopiowanie, rozpowszechnianie tekstów oraz kopiowanie, rozpowszechnianie  opublikowanych na stronie http://kosmetologia.net/blog jest dozwolone jedynie pod warunkiem uzyskania wcześniejszej zgody Właściciela serwisu. Nie narusza to uprawnienia wynikające z dozwolonego użytku ani innych obowiązujących ograniczeń lub wyjątków prawa autorskiego. Każda kopia musi być w widoczny sposób opatrzona imieniem i nazwiskiem autorów oraz oświadczeniem o treści: „Materiał ten pochodzi z serwisu www.kosmetologia.net/blog. Wyrażone w nim opinie mogły ulec dezaktualizacji od czasu publikacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Chcę info o nowych postach!

Polub nas i obserwuj

Najnowsze komentarze

    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial